piatok 18. júla 2014

Little chit-chat s Barborkou

Zdravím! :)
Tak aby môj blog nebol len o fotkách, prinášam vám aj malý príspevok plný mojich popletených myšlienok a postrehov, ktoré som si všimla a ktoré sa nedali nevšimnúť.
Myslím, že predošlé 2 články naznačovali, že miestom môjho momentálneho pobytu je Poľsko. Teda, už dlho nebude, pretože dovolenka nám pomaly končí. Nerada si to priznávam, ale nato, ako veľmi nešťastná som z tohto miesta bola na začiatku, tak veľmi mi teraz bude chýbať. (Áno, mami! :D ) 


Možno si hovoríte, prečo som bola najprv nešťastná. Po asi dni a pol strávenom vo Varšave so všetkým jej ruchom, mrakodrapmi, trúbením taxíkov, zvukov húkačiek a obrovským množstvom turistov sme prišli do prímorského mestečka Stegna. Neprišli sme ale len tak, nasucho. Prišli sme pekne po daždi a posledným klincom do rakvy bolo, keď nám pán v stánku s občerstvením povedal, že "goronco už bylo" alebo tak nejako, lebo ja po poľsky teda veľmi neviem. 

Ak je aj u vás zvykom dávať si na stužkovej k čiernej kronike PSko, tak potom viete, o čom hovorím. Ak nie - je to taká vaša najfrekventovanejšia veta. Moje PSko bolo: "Chcem ísť domov!" Ani som nepočítala, koľkokrát mi to v ten odporný, upršaný, veterný deň prebleslo hlavou. Tak sme sa ubytovali a svitla mi nádej, pretože čistá posteľ a sprcha je základ. No a tiež telka. :D Takže som celé to poobedie, kým pršalo, strávila sledovaním poľskej Škaredej Betty. A tu je môj prvý postreh! (To bolo ale intro, čo? :D Ešte vás to baví? :D )

1. Poľská škaredá Betty je pekná!
Nemyslím herečku. Myslím tým postavu, ktorú hrá. Áno, má na zuboch strojček, čudné okuliare a spí s natáčkou na ofine, ale ona je predsa pekná!!! A ešte jej dali odpornú prezývku - vraj Brzydula. 


2. Cigarety & pivo
Keď sa len tak, idúc po chodníku, zameriate na ľudí okolo vás, všimnete si, že každý druhý človek má v ruke alebo ústach cigaretu. Dokonca aj teraz, keď si sedím na balkóne a píšem, niekde okolo mňa vkuse niekto fajčí, čo ma ako nefajčiara "tak trochu" irituje. A ak teda ľudia nefajčia, tak pijú pivo. V meste si ho nosia vo vrecku, na pláži ho jedna pani dokonca pri takmer 30° horúčave pila cez slamku. Mňa by asi na mieste hodilo o zem, ale pani musela byť trénovaná. A to nehovorím o tom, ako si šťastní dovolenkujúci oteckovia zo supermarketov vynášajú doslova kartóny tohto obľúbeného moku. :D3. Národným športom je určite cyklistika
Všade sú cyklistické chodníky a všade sú cyklisti. Bravó, Poland! Naozaj niečo, z čoho by sme si mali brať príklad. Tak som sa akosi dala strhnúť a previezla sa na pláž na bicykli aj ja, pretože oni tu nemajú len také obyčajné bicykle! Oni tu majú tie krásne - s košíkom vpredu. 

4. Na chodníku sa ti neuhnem, ani keby si si na mne mal rozbiť hlavu.
Hoci je tu dobre, nedalo mi nevšimnúť si, akí sú Poliaci ignoranti. Ak predavačke v obyčajnom obchode pri pokladni pozdravíte, povie "Slucham?" (akože Počúvam?), pretože očakáva, že po pozdrave musí prísť nejaká prosba. Ľudia si tu len tak, zo slušnosti, nezdravia. A o tých chodníkoch - už mi to príde ako škoda reči. Keď sa skupinka troch ľudí rozhodne, že sa zastiavia v strede chodníka a začnú sa rozprávať, tak im nič nezabráni. Ani môj nepríjemný pohľad. Chceš prejsť? Choď na cestu!


5. Krátke vlasy
Veeeeľmi veľa žien tu má krátke vlasy. A nemyslím tým ženy v rokoch, ako to býva u nás. Majú môj veľký obdiv, pretože ja by som sa nato asi nedala. :)

6. Mladé rodiny
Poviete si: "Aha, aký pekný chlapec." a dorazu si uvedomíte, že je ovešaný vlastnými ratolesťami. A ono sa to stáva dosť často, pretože po 1. je tu veľmi veľa pekných jedincov mužského pohlavia a po 2. je tu veľmi veľa mladých rodín. 

Tak ja už asi budem končiť a budem v kútiku duše dúfať, že aspoň niekto došiel až na koniec tohto článku plného mojich čudných myšlienok. 

Prajem ešte pekný večer. :)

1 komentár: